Co to je?
Andělika lékařská nebo čínská, je rostlina s dutým stvolem a ozdobnými, drobnými, bílými kvítky. Dorůstá výšky až 2,5 metru. Hojně roste v Evropě a v Asii, kde se dokonce pěstuje. Zejména v Číně je velice populární. V Čechách má své původní místo výskytu v Krkonoších. Najdeme ji i v jiných pohořích, jelikož zplaněla, také v nížinách, na vlhkých stanovištích v blízkosti vod. Pro své léčebné účinky se používá kořen.
Použití
Andělika lékařská je velice aromatická rostlina, kterou používaly již naše prabáby. Věděli moc dobře, že semena jsou skvělá jako koření a její kořen je neocenitelným pomocníkem při žaludečních problémech. Již od středověku se z kořene a někdy i z oddenku vyráběl macerát nebo se sušil a používal se ve formě prášku. Dříve se věřilo, že andělika odstraní všechen jed z těla. Hlavní uplatnění má při potížích s trávením jako je například: nechutenství, nadýmání a žaludeční neuróza. Zvyšuje totiž tvorbu žluče a žaludečních šťáv. Proto bývá také dost často součástí bylinných žaludečních likérů. Mezi její další léčivé účinky patří odstranění zahlenění horních cest dýchacích a jako kloktadlo při zánětech dutiny ústní. Ve formě odvaru, ale i koupele působí uklidňujícím účinkem na naši nervovou soustavu. Doporučuje se ke zklidnění podrážděných nervů a napětí. Zevně se také používá jako antirevmatikum.
Nezapomeňte
O užívání anděliky lékařské se poraďte s lékařem. K sehnání je v lékárnách i na internetu, vždy je dobré si prostudovat příbalový leták. Jelikož andělika by se neměla užívat při zánětech ledvin, při vředových chorobách trávicího ústrojí, v období těhotenství a kojení. Dále by se člověk neměl vystavovat slunečnímu záření při užívání této léčivky. Obsahuje totiž látky, které mohou způsobit zánět kůže.