Co to je?
Ostropestřec mariánský, latinsky silybum marianum, je jednoletá nebo dvouletá bylina, která patří do čeledi hvězdnicovité. Má bohaté purpurové květy, veliké bodlinaté listy s bílým žilkováním. Tato bylina svým vzhledem připomíná bodlák. Dorůstá výšky jednoho metru a po dozrání květů na konci léta se sklízí semínka, která mají blahodárný vliv na játra. Dle prastaré legendy, skvrny na listech pochází od mléka Panny Marie.
Význam a využití
Ostropestřec mariánský je jedna z nejlépe a nejpodrobněji prostudovaných léčivek. Jeho hlavní a nejcennější složkou je sylimarin, který regeneruje játra a pomáhá při jejich ochraně. Nejvíce této léčivé látky je obsaženo ve zralých semenech. Mezi další léčivé schopnosti této byliny patří ochrana před škodlivými látkami – toxiny, alkoholem, ale i před tukem. Je to také velice účinný antioxidant a předčí i vitamin C a E. Ostropestřec je také známý tím, že je schopen zmírnit některé virové infekce jater a cirhózu neboli zjizvení. Je známo, že je prospěšný při ochraně jater alkoholiků, kteří nadměrně zatěžují játra. Někteří pacienti trpící rakovinou užívají ostropestřec jako prevenci proti poškození jater farmaceutiky či chemoterapiemi. Ženy trpící endometriózou mohou ostropestřec používat k vyrovnání hladiny hormonu estrogenu, čímž se sníží bolesti.
Tato bylina také zlepšuje odtok žluče z jater do střev, čímž napomáhá při prevenci žlučových kamenů.
Užívání
Ostropestřec mariánský je nejúčinnější v podobě oleje, jelikož účinné složky obsažené v semenech jsou špatně rozpustné ve vodě. Takže popíjení nálevů není tak blahodárné. Doporučená dávka je 200mg standardizovaného extraktu, třikrát denně. Olej se užívá mezi jídly. Příznivé účinky můžete pozorovat nejdříve za 14 dní intenzivního užívání. Pokud jsou játra postižena vážněji, objeví se první pozitivní výsledky po dlouhodobějším užívání.