Co to je?
Drmek obecný, latinsky Vitex agnus-castus, babsky měsíční pepř je keřík s fialovými květy, který dorůstá až 6m. Jeho původní místo výskytu bylo pobřeží Středozemního moře, ale nyní je již rozšířen v subtropickém podnebném pásu po celém světě. Jeho plody jsou červené bobulky připomínající zrnka pepře (odtud název měsíční pepř), které dozrávají na podzim a suší se. Čaj připravený z bobulek má výraznou až peprnou chuť.
Jaké má účinky na naše zdraví?
Drmek se používal již ve Starém Řecku, dokonce jej měl doporučovat k léčení menstruačních obtíží i Hippokrates. Bobule drmku samy o sobě žádné hormony neobsahují. Při rozboru byly nalezeny látky, které podporují hypofýzu k tvorbě ženského hormonu progesteronu. Proto je tedy účinný k zmírňování premenstruačního syndromu. Ten je způsoben hormonální nerovnováhou estrogenu a již zmíněného progesteronu. Německé studie prokázaly, že drmek přináší částečnou úlevu u 90% postižených žen a z toho u třetiny žen syndrom zcela vymizí. Mezi další účinky drmku patří zmírňování bolesti prsů a jejich citlivosti v období před menstruací, jelikož snižuje hladinu hormonu prolaktinu. Drmek je také účinný během menopauzy, kdy zmírňuje návaly a pocení. Bylo také zjištěno, že pomáhá v boji s neplodností u žen a při akné.
Jak drmek užívat?
Drmek bývá k dostání v lékárnách či bylinkářstvích v podobě čaje. Vyrábí se i jako tinktura, tabletky či tobolky. Tinktura se užívá 2x denně, půl čajové lžičky a 225mg se standardizovaným obsahem 0,5% agnusidu – aktivní složky drmku. Ve většině případů se vedlejší účinky neobjevují, ale může docházet k podráždění žaludku nebo se objevit svědivá vyrážka. U některých žen se objevilo silnější menstruační krvácení. Drmek se nedoporučuje kombinovat s hormonální léčbou a ani tehdy, pokud žena užívá hormonální antikoncepci.