Co to vlastně je?
V roce 1879 byla skupina vědců překvapena při pohledu do mikroskopu, kde zkoumali mléko. Viděli totiž fluoreskující žlutozelenou látku, kterou dosud neznali. Až v roce 1933 byla identifikována a popsána jako riboflavin. Bylo zjištěno, že je to ve vodě rozpustný vitamin skupiny B. Ty se podílejí na přeměně tuků, bílkovin a sacharidů na energii potřebnou pro fungování našeho organismu. Zajímavé je, že se snadno zničí na přímém slunečním světle. Riboflavin je obsažen v mnoha potravinách a obohacuje se jím chléb a obiloviny. Lze ho také užívat jako potravinový doplněk, nejčastěji v kombinaci s ostatními vitamíny skupiny B, jako B komplex. Jeho nedostatkem trpí hlavně lidé ve vyšším věku a alkoholici.
Jaké má účinky?
Riboflavin je pro naše tělo nezbytný a má na svědomí mnoho tělesných funkcí. Vytváří totiž látky podporující antioxidanty, čímž se podílí na ochraně našich buněk před poškozením volnými radikály. Je důležitý při hojení tkání po úrazech a pro jejich zachování. Dále se také podílí na tvorbě imunitních buněk, což je důležité v boji s infekcemi. Účastní se tvorby červených krvinek s pomocí železa. Riboflavin také přeměňuje vitamin B6 na aktivní formu, aby mohl plnit svou funkci. Nesmíme také zapomenout, že udržuje náš zrak zdravý – hlavně centrální a periferní nervy.
Mezi jeho další příznivé účinky patří hojení některých kožních onemocnění (např. acne rosacea). V kombinaci s ostatními vitaminy skupiny B se doporučuje při nervových onemocněních. Je také účinný v prevenci katarakty – šedého zákalu. Dále bylo zjištěno, že snižuje závažnost migrény a její četnost.
Zdroje riboflavinu a jeho užívání
Dobrým přírodním zdrojem riboflavinu je mléko, jogurt, sýry, ryby, játra, hovězí maso, obilniny, vejce, celozrnný chléb a houby. Riboflavin se také vyrábí jako doplněk stravy v podobě tablet nebo tobolek a je k dostání v lékárnách. Doporučená denní dávka je 1,5 mg jak pro muže, tak pro ženy. Předávkování není možné.