Minerál důležitý pro život
Draslík patří mezi důležité minerální látky, které jsou rozpuštěny v naší krvi. Je to tzv. elektrolyt, tedy látka, jež přijímá kladný a záporný náboj. Stejně tak jako chloridy a nebo například sodík. Jsou to látky, které musí být v našem organismu v rovnováze, jelikož mají na starosti hned několik životně důležitých funkcí. Draslík bychom pak našli uvnitř buněk.
Funkce draslíku v těle
Jak již bylo zmíněno výše, draslík je elektrolyt a spolu s ostatními vede nervové vzruchy po nervových drahách. Má na starosti regulaci srdečního tepu, krevního tlaku a také zahajuje svalové stahy. Dále se podílí na rovnováze tělních tekutin – draslík upravuje množství tekutin uvnitř buněk a sodík mimo ně. Draslík se také účastní přeměny cukru na glykogen, takže na energii. Jeho dalším úkolem je, se podílet na odstraňování toxických látek z těla.
Vysoký krevní tlak
Je dokázáno, že draslík pomáhá snižovat vysoký krevní tlak, tím pádem snižuje i riziko srdečních onemocnění a mozkových příhod. Doporučuje se jíst jedno hlavní jídlo bohaté na draslík denně a snižujete tím pravděpodobnost infarktu myokardu a mozkové mrtvice. Některé studie zjistily, že strava bohatá na draslík může nahradit prášky snižující krevní tlak. Ale pozor, neznamená to, že můžete vysadit léky! Musíte být pod dozorem a poradit se s lékařem. Stejně tak, pokud trpíte onemocněním ledvin.
Jak draslík užívat?
Doporučená denní dávka draslíku je 3500 mg, ovšem v některých zemích jako je Velká Británie, je draslíku obsaženo v potravinách tolik, že by jeho doporučená denní dávka měla být o 1000 mg nižší.
Možná se ptáte v jakých potravinách draslík najdete, jde o čerstvé ovoce a zeleninu, jako například banány, pomeranče, meruňky, brambory, ale také v obilovinách, mléčných výrobcích, dále také v drůbežím mase.