Co to vlastně je?
Niacin se také označuje jako vitamin B3, také jako vitamin PP (což je strašný anglický název), anebo také jako kyselina nikotinová. Je to ve vodě rozpustný vitamin, který je potřebný kvůli energetickému metabolismu buňky, tzn., že zajišťuje získávání energie z potravy. Náš organismus je schopen si vyrobit přibližně polovinu potřebného množství, proto je nezbytný jeho příjem v potravě. Nedostatek způsobuje nemoc zvanou pellarga. Zvýšené nároky na příjem niacinu nastávají u lidí s onemocněním ledvin, při psychické a fyzické zátěži, v těhotenství, v období kojení, ve stáří, ale také při vyšší konzumaci alkoholu a sladkostí, dále také při kouření, při horečkách a mrazech. Je dobré jej užívat společně s ostatními vitamin skupiny B, nejlépe B komplex.
Jak niacin účinkuje?
Tím že niacin uvolňuje energii z potravy, tím se také účastní na regulaci hladiny cukru v krvi. Udržuje také naši kůži zdravou. Podílí se také na správné funkci nervové soustavy a udržuje náš mozek zdravý. Dokonce by měl zmírňovat deprese, úzkostné stavy a nespavost. Bylo zjištěno, že včasné podání vyšších dávek niacinu může zvrátit vývoj cukrovky I. typu. Avšak to by člověk na sobě neměl zkoušet sám, ale na doporučení lékaře. Nadbytek sice není nebezpečný, ale dlouhodobé podávání příliš vysokých dávek může poškodit játra.
Zdroje niacinu a jak jej užívat?
Nedostatek niacinu se projevuje ztrátou chuti k jídlu, špatným trávením, podrážděním pokožky, ale i celkovou slabostí. Jak již bylo zmíněno, později se může rozvinout nemoc pellarga, která se projevuje vyrážkou v místech ozáření sluncem, jasně červeným jazykem a zvracením. Závažný nedostatek vitaminu B3 není ve vyspělých zemích znám. Doporučená denní dávka niacinu je 19mg u mužů a 15mg u žen, u dětí kolem 12mg. Niacin je obsažen v potravinách bohatých na bílkoviny. Najdeme ho v ořechách, rybách, kuřecím a hovězím mase, v některých druzích chleba a těstovin, v mléce, mléčných výrobcích, vejcích, pivovarských kvasnicích, brokolici, fazolích a hrachu.