Před početím

Plánujete-li miminko, je dobré již několik měsíců předem začít s takovou menší přípravou. Pokud kouříte, je na čase přestat, jelikož kouření je nejčastější příčinou neplodnosti, potratu a celkového neprospívání plodu. Kouření je pro miminko opravdu škodlivé i v malém množství. Zvyšuje riziko vrozených vad, hrozí respirační obtíže, nedostatečné prokrvení placenty, předčasný porod a nízká porodní hmotnost. To je dostatek důvodů, ne? Další na seznamu samozřejmě bude alkohol. Je lepší detoxikovat organismus již před početím. Alkohol odstraňuje z těla mnoho vitamínů, minerálů a hlavně vápníku. Jakmile žena otěhotní, nároky na výživu se zvyšují. Obzvláště vápník je potřeba, jelikož plod jej čerpá z kostí. Také je důležitý zdravý jídelníček bohatý na ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky a maso. Co tělu dodáte, z toho bude čerpat! Dobrá je také kyselina listová, kterou užívejte cca dva měsíce před plánovaným otěhotněním – 400mcg denně. Také se doporučuje kontryhelový čaj, který působí blahodárně na ženské orgány a zvyšuje plodnost.

Čeho se vyvarovat v těhotenství?

Těhotenství je pro ženu celkem náročné. V těle se začínají dít veliké změny a to způsobuje hormonální nerovnováhu, únavu, nevolnost, apod. Plod začíná čerpat živiny pro svůj vývoj, a proto je dobré v tomto období dbát na jídelníček bohatý na vitamíny a minerály. Doktoři doporučují různé potravinové doplňky, které obsahují vše, co je potřeba pro správný vývoj miminka. Pokud však nejste příznivci polykání prášků, zařaďte do svého jídelníčku – ořechy, celozrnné pečivo, ryby, luštěniny, vejce, semínka, brambory, rýži, maso, listovou zeleninu, ovoce a mléčné výrobky. Jsou však potraviny, kterých byste se měli vyvarovat, jelikož by vám mohly způsobit zdravotní problémy a poškodit plod. Jedná se o syrové maso, syrové ryby, tepelně neupravená vejce, nepasterizované mléko, majonézové saláty a zrající sýry. Tyto suroviny mohou obsahovat salmonelózu, listerii či toxoplazmózu. Nedoporučuje se ani kofein, tein (obsažený hlavně v černém čaji), alkohol, většina bylinkových čajů a samozřejmě nikotin. U alkoholu jsou někteří odborníci benevolentní a povolují max. 2dcl vína či 3dcl piva denně. V některých zemích ženy nedodržují vůbec žádná doporučení a jedí tak, jak jsou celý život zvyklé. Je to čistě na každé budoucí mamince, jak se zařídí, jelikož samotní odborníci nemají jednotný názor. Čemu byste však měli věnovat pozornost – v těhotenství se nedoporučuje nepřiměřená fyzická práce/zátěž, přehnané cvičení/posilování (hlavně břišních svalů), zvedání těžkých předmětů, vystavování se vysokým teplotám či přehnanému mrazu, pobyt v zakouřeném prostředí a dýchání chemických látek (nevhodné pracoviště).

Jíst za dva?

No a jsme u toho, opravdu by těhotná žena měla jíst za dva? Určitě ne. Přehnané přibývaní na váze není pro tělo vůbec dobré, avšak podvýživa může způsobit předčasný porod a nízkou porodní váhu miminka. Takže všeho s mírou. Nejíst za dva, ale jíst výživově bohaté potraviny, jak již bylo zmíněno výše. Dobrá je vláknina, která podporuje střevní mikroflóru a dostatek tekutin! Na ty nezapomínat, hlavně v letním období.

avatar autora
Dana F.
Dana F. se věnuje psaní článků o zdraví a nemocích, čímž přispívá ke zvýšení povědomí o těchto tématech. V osobním životě se specializuje na mateřství, poskytování asistenčních služeb a výuku dětí, což jí dává jedinečnou perspektivu a hluboké porozumění v těchto oblastech.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit

Lékarnu už dnes nemusíte navštívit, zkuste online lékárnu podle našich recenzí

Rizikové léky v těhotenství, víme na co si dát pozor

Žárlivost z pohledu psychologie a vztahů