Pampeliška napomáhá správné funkci jater a při špatném trávení.
Něco málo o této rostlince
Pampeliška nebo-li smetánka lékařská je plevel, který roste na loukách, zahradách, volných prostranstvích a mezích téměř po celém světě. Její kořeny a listy jsou bohaté na vitamíny a minerály. V mnoha zemích Evropy se pampeliška právě proto pěstuje a používá se jako surovina k přípravě salátů. Využívá se také pro své léčebné účinky. Tato rostlinka se dorůstá maximálně 30 cm a zajímavostí je, že je blízce příbuzná s čekankou. Listy má dužnaté, hladké, lopatkovité s pilovitými zářezy. Má žlutý květ, který vydrží téměř po celou vegetační dobu. Při dozrání se květ mění v kouli sestavenou z ochmýřených nožek. Ty se pomocí větru roznáší po okolí.
Její příznivé účinky na naše zdraví
Všeobecně je známo, že pampeliška je pomocníkem při řadě onemocnění, obzvláště dobrá je k detoxikaci lidského organismu. Studie prokázaly, že pampeliška podporuje tvorbu a sekreci žluči. To má léčebné účinky při žloutence, zánětech jater nebo žlučových kamenech. Proto se používá do potravinových doplňků v kombinaci s ostropestřcem, řepným listem, cholinem, aj. Listy pampelišky jsou označovány jako přírodní diuretikum, mají totiž silný močopudný účinek. Její kořen může také pomáhat při bolestech prsou a endometrióze, kdy je v těle nadbytek hormonu estrogenu. Odstraňuje totiž přebytek z těla ven a obnovuje hormonální rovnováhu. Dejte pozor, kořen také působí jako mírné projímadlo! Je však lepší než chemické prostředky proti zácpě. Pampeliška je vhodná i pro lidi trpící chudokrevností, jelikož napomáhá ke vstřebávání železa. Některé výzkumy se domnívají, že by mohla pomáhat i proti rakovině. V Japonsku je dokonce patentován sušený výtažek z kořene, který se používá jako protinádorový prostředek.
Jak léčivku užívat?
Poraďte se s lékárníkem či lékařem o užívání potravinových doplňků z pampelišky. Na posílení jater, při žlučových kamenech a endometrióze se doporučuje 500 mg výtažku z kořene. Při zácpě pijte 1 šálek čaje z pampeliškového kořene.