Automasáž nebo-li sebe masáž si děláme my sami na svém těle. Je to nejrychlejší pomoc od napětí svalů a stresu. Je důležité si předem nastudovat, jak se masírovat, abychom si neuškodili.

Výhody

Můžeme se namasírovat kdykoliv potřebujeme a jak dlouho potřebujeme. Je jen na nás, jaké místo si zvolíme, třeba i u televize u večerních zpráv. Automasáž můžeme dělat v sedě, v leže i ve stoje. Sami si zvolíme intenzitu, na rozdíl od klasické masáže. Pokud chceme, můžeme využít různé masérské pomůcky nebo éterické oleje dle našeho osobního výběru. Automasáží se můžeme rychle a účinně zbavit napětí a stresu třeba i v práci.

Nevýhody

Nedosáhneme si na všechna místa, která máme zatuhlá. I masérské hmaty jsou omezené. Před první automasáží bychom si měli nastudovat správné hmaty, abychom si neublížili, což nám zabere trochu času.

Doporučení

Automasáž by se neměla provádět po nadměrné tělesné námaze, při nástupu nemoci i v jejím průběhu. Nemoc se tím může zhoršit či prodloužit. Svaly by měly být uvolněné a vždy bychom měli postupovat od periferie k centru. Je velice dobré se před automasáží nahřát teplou sprchou nebo koupelí. Při stresu se tím i odreagujeme. Pokud nás některé místo, které hodláme masírovat, silně bolí, použijeme menší intenzitu. Také je dobré si předtím prohřát ruce. Můžeme použít různé éterické olejíčky, ale stačí i obyčejný olivový olej. Pokud zvolíme éterické, je lepší si o nich něco přečíst, abychom si neuškodili.

Jak se masírovat?

Namasírovat sami sebe můžeme hned v několika polohách – v sedě, v leže nebo ve stoje. Záleží čistě na nás, co nám bude nejvíce vyhovovat a také jaké místo budeme masírovat. Nejčastěji se automasáž zaměřuje na hlavu, nohy nebo ruce. Velkým plusem je znalost akupresurních bodů, tím si pomůžeme ještě více. Nezapomeňme se při masírování uvolnit a vypnout mozek, pokud se neodreagujeme, nebude mít naše snažení takový výsledek. Pokud by nás při masírování bolely ruce, odpočineme si a pokračujeme za chvíli.

Masáž rukou

Palcem jedné ruky masírujeme dlaň druhé ruky, malými krouživými pohyby. Pokud na některém místě cítíme bolest, setrváme tam déle. Poté namasírujeme každý prst zvlášť a nakonec hřbet ruky i celé zápěstí. Tímto způsobem si pomůžeme od stresu a promasírujeme velké množství akupresurních bodů.

Masáž šíje

Šíje bývá velice ztuhlá při stresu či přepracovanosti. Masírujeme celou dlaní, přičemž svaly prohněteme v dlani jako těsto, postupujeme od krku k rameni. Hlavu držíme rovně a uvolněně, paži též uvolněnou, aby masírované svaly nebyly v napětí.

Masáž obličeje a hlavy

Můžeme krouživými pohyby masírovat spánky při únavě. Třít nejdříve jednou dlaní, pak druhou čelo při stresu. Také pomáhá třít oběma dlaněma najednou tváře nahoru a dolu, přičemž palci masírujeme oblast za ušima. Velice účinné na uvolnění je poklepávání celé hlavy (ne obličejové části) všemi deseti prsty rukou najednou.

Masáž nohou

Pokud nás bolí určité místo, promasírujeme ho krouživými pohyby palci rukou. Je dobré krouživými pohyby dlaněmi třít celá kolena, nejdříve z přední strany, pak ze zadní. Poklepávat ze stran stehna a lýtka až ke kotníkům dlaněmi v pěst. Můžeme to opakovat i z vnitřní strany. Dochází tak k rozproudění lymfy v těle. Kroužit kotníky a koleny je též zdraví velice prospěšné.

Automasáží je opravdu mnoho druhů, zde byl jen malý výčet několika z nich. Masáž sebe sama nikdy nenahradí celkovou odbornou masáž, ale jako první pomoc je velice účinná. Pomáhá hlavně při stresu a únavě, kdy nám snadno zatuhnou svaly a bolí. Nezapomeňme, že si masírujeme i akupresurní body, což je pro vaše zdraví velice přínosné.

avatar autora
Dana F.
Dana F. se věnuje psaní článků o zdraví a nemocích, čímž přispívá ke zvýšení povědomí o těchto tématech. V osobním životě se specializuje na mateřství, poskytování asistenčních služeb a výuku dětí, což jí dává jedinečnou perspektivu a hluboké porozumění v těchto oblastech.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit

Lékarnu už dnes nemusíte navštívit, zkuste online lékárnu podle našich recenzí

Žárlivost z pohledu psychologie a vztahů